ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

Description:

Türkçe: Kokai̇n (1921), Pitigrilli. 3. Türk baskı. İnsel Kitabevi, İstanbul, 1945. Çeviren: Avni̇ İnsel. Sayfa sayısı: 179.

Bir yazarımızın notu: Yine yokuşun sağ tarafında, özellikle eğitici mahiyette pek çok yayını olan, biraz içerlek ve geniş vitriniyle Muallim Ahmet Halit Kitabevi yer alıyordu. Onun hemen yanında, belki kimsenin hatırlayamayacağı, fakat benim ortaokul yıllarımda severek ve merakla okuduğum Avanzade’nin Monte Kristo tercümesini fasikül fasikül yayınladığı için unutamayacağım daracık, küçük bir dükkân ise Net Kitabevi adını taşıyordu. Yine aynı sırada, o yıllar için epey müstehcen sayılmış Pitigrilli tercümelerini yayınlamakla meşhur İnsel Kitabevi’ni ise bir gün karşılaştığım vitrini dolayısıyla unutamıyorum. 1948 yılının Büyük Doğu’larında, “Adesenin gözüyle” başlıklı sütunlardan birinde İnsel Kitabevi’nin baştan başa Pitigrilli’nin fotoğraflarıyla doldurulmuş vitrininin fotoğrafı konmuş, altına da “Bakınız, dünyanın en sefil kalemi olan Pitigrilli nasıl azizleştirilmiştir.” diye bir cümle yazılmıştı. Dergiyi okuduktan birkaç gün sonra tecessüsle İnsel Kitabevi’ni görmeye gittim. Gördüğüm şey şu oldu: Vitrine Büyük Doğu dergisinin o sayfası açılarak cama yapıştırılmıştı. Üzerinde de her biri parmak büyüklüğünde kapital harflerle yazılmış şu ilân vardı: “Şükranla karşıladığımız bedava bir ilan dolayısıyla: Yüzünün bütün hatları göbek atan çeyrek porsiyon bir dahinin, zekâsına haset çektiği Pitigrilli’ye Büyük Doğu’sunda tahsis ettiği köşenin resmidir.”

English: Cocaine (1921), Pitigrilli. Cover of the third Turkish edition published by publishing house İnsel Kitabevi, Istanbul, 1945. Translation: Avni̇ İnsel. Number of pages: 179.

ADVERTISEMENT

Pitigrilli.org

Author Pitigrilli.org

Pitigrilli.org is a non-profit project that is collecting and digitizing the complete works of the Italian writer Pitigrilli (Dino Segre, 1893-1975), including entire original editions, book covers in several languages, photographs, historical newspapers, quotes, articles, among other primary and secondary sources. All content is available for download in this multilingual virtual platform. Follow us on social networks and stay connected.

More items by Pitigrilli.org
ADVERTISEMENT